Syn.: Amerosedum lanceolatum (Torr.) Á. Löve et D. Löve
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Rozšíření: Severoamerický druh s dosti velkým areálem v západní části kontinentu, který se táhne od Aljašky až po Kalifornii a Nové Mexiko, na východ až po Jižní Dakotu a Nebrasku.
Ekologie: Roste na pobřežních útesech, na skalkách a jiných suchých a výslunných místech s mělkou půdou a nezapojenou vegetací, od pobřeží až do alpínského stupně; vystupuje až do nadmořské výšky přes 4000 m.
Popis: Vytrvalá lysá sukulentní bylina, vysoká 3–18 cm, tvořící pomocí nadzemních výběžků polštářovité porosty a přímé, pravidelně olistěné lodyhy. Listy jsou střídavé, přisedlé, na koncích sterilních výhonů nahloučené, odstálé nebo dopředu namířené, téměř válcovité, jen lehce zploštělé, 4–13 mm dlouhé a 1,5–3,5 mm široké, zelené až modrozelené, na bázi s krátkou ostruhou, na vrcholu tupé nebo tupě zašpičatělé. Květenství tvoří obvykle 3 přímé nebo vyhnuté vijany, každý s 2–8 téměř přisedlými květy; květy jsou oboupohlavné, pětičetné; kališní lístky jsou na bázi srostlé, vejčité až kopinaté, 2–5 mm dlouhé, žlutozelené; korunní lístky jsou hvězdicovitě rozestálé, úzce kopinaté až kopinaté, 6–9 mm dlouhé, sytě žluté, na vrcholu špičaté; tyčinky jsou žluté; pestíky jsou na bázi srostlé. Plodem je souplodí přímých, poměrně úzkých hnědých měchýřků.
Poznámka: V areálu druhu byla zaznamenaná variabilita týkající se zejména vegetativních orgánů: ojínění, uspořádání a typu povrchu listů. Tyto znaky mohou odrážet vlastnosti prostředí a vyhodnocení jejich významu pro klasifikaci není dosud uzavřeno.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 26. a 29. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Alberta: NP Banff, Sentinell Pass a NP Waterton Lakes, Red Rock Canon; Britská Kolumbie: Manning Provincial Park, Strawbery Flats).